Počasie

Vďaka pevninskému vánku a mierne nižším teplotám obľúbená turistická oblasť. Najvyššie teploty v lete od júla do septembra dosahujú 88°F (31°C) v zime 75°F (24°C) a od januára do marca môžu klesnúť na 50°F (10°C).
 

Golf

Východné pobrežie je známe výbornými golfovými ihriskami. Vero Beach ich má po celom meste 14, a i keď sú niektoré súkromné, vo väčšine z nich sú turisti vítaní. K 28 ihriskám v okolí Daytona Beach patrí Ladies Professional Golfers Association International v Indigo Lakes, ktoré bolo vybrané ako sídlo ústredia americkej LPGA. Indigo Lakes bude mať v budúcnosti viac než 20 ihrísk na 28 000 akrov (11 331 ha) pôdy. V tejto časti môžu hoteloví hostia hrať na niektorých ihriskách zadarmo, čiastočne tiež preto, aby sa prehĺbil dojem, že táto oblasť je dôležitým cieľom hráčov golfu.
 

Pláže

Vyhnite sa davu a vydajte sa k brehom Klondiky, Floridany, Canaveral Nation Seashore a Sebastian Inlet State Recreation Park. Alebo sa môžete ísť pobaviť s davom do Cocoa, Satellite Indian Harbor a Melbourne Beaches. Najlepšie sa surfuje na pláži v Cocoa a Playa linda alebo v Sebastial Inlet.
 

Človek vo vesmíre

Americký prezident John F. Kennedy dal v roku 1961 podnet k pretekom v dobývaní vesmíru. Rusi napredovali, pretože jeden ich človek vo vesmíre už bol, ale Kennedy bol rozhodnutý: Američania budú lepší a ešte pred koncom desaťročia vypravia človeka na mesiac. Do NASA prúdili milióny dolárov a všetko vrcholilo štartom Apolla 11 a historickým pristátím na Mesiaci v júli 1969. Ohromné náklady privodili postupný úpadok tohto priemyslu až do štartu opakovateľne použiteľného raketoplánu v roku 1981. I tento projekt mal na začiatku mnoho problémov. Osudová nehoda behom letu Challengeru v roku 1986 spôsobila vážny neúspech. Program výskumu vesmíru však pokračuje, možno pomalším tempom, ako by si vedci priali.
 

Reč o korytnačkách

Space Coast od mája do septembra ožíva, pretože sem prichádzajú viac ako 6000 kariet obyčajných, kariet obrovských a kožatiek veľkých, aby nakládli vajcia. Samičky sa ťažko dovlečú na breh a pracne vyhrabú hniezda. Každé z týchto 2000 libier (907 kg) vážiacich zvierat nakladie okolo 600 vajec (dospeje priemerne jedno z nich). Po nakladení si hniezdo prikryje a vyčerpaní obry sa pomaly vracajú späť do bezpečia otvoreného mora. Návštevníci môžu túto nočnú činnosť sledovať behom exkurzií organizovaných Sea Turtle Preservation Society, tel.: (407) 676-1701 medzi 12:00 a 15:00
 

Daytonská plochá dráha

Preteky sa konajú od februára do konca októbra. Prvým z nich je Sunback 24 (Slnovrat 24) preteky športových áut, ktorý trvá 24 hodín. Skúšobné jazdy na dnes už klasické preteky sériových áut Daytona 500 začínajú v polovici februára. V marci prídu na rad motocykle. Bike Week Festival navštívi pol milióna nadšencov. V polovici júla sa pretekami Pepsi 400 vracajú autá. Po ňom nasleduje Daytona Pro-Am. Ročník zakončujú preteky spojené so zábavou Bikoberfest.
 

Voľný čas

Športovci majú na Space Coast veľa možností:
-Plavba na lodi: prehliadky na vznášadlovom člne po rieke St. John, jazdy v motorovom člne, plachtenie, zábavné plavby, jazdy na vodných lyžach a na kanoe.
-Golf: Viac než 288 golfových jamiek na 16 ihriskách určených pre verjnosť.
-Tenis: Viac než 10 tenisových kurtov určených pre verejnosť.
-Potápanie: Akvalung v oceáne, v jaskyniach a prameňoch na pevnine a pobrežné potápanie so vzduchovou trubičkou.
-Rybárčenie: Lov na voľnom mori s povolením, chytanie z pobrežného móla a rybárčenie na v rieke z lodi alebo z brehu, toto všetko je k dispozícii.
-Zoskoky s padákom: dokonca i parašutizmus je v tejto oblasti možný.
 

Mary McLeod Bethune

Narodila sa v roku 1985 oslobodeným černošským otrokom a celý život viedla kampaň v hnutí za občianske práva černochov. Bola priateľkou Eleanor Rooseveltovej a založila Národný výbor černošských žien (National Council of Negro Women). V roku 1904 tiež zriadila prvú školu pre černošské dievčatá na Floride, a to s 1,5 dolárom úspor a 5 žiačkami. Jej biely jednoposchodový dom je dodnes plný ocenení a pamiatok na jej život dnes tvorí súčasť areálu vyššej strednej školy Bethune-Cookman College, ktorý vyrástol okolo pôvodnej školy. Vstup zadarmo, návštevná dobu zistíte na tel.: (904) 255-1401, linka 372.
 

Zaujímavosti

Space Coast je domovom pre viac než 310 druhov vtákov a 700 druhov rýb. Medzi morskými sú kajmanka dravá, morský jazyk, pstruh obyčajný, kanic, wahoo, žralok veľký a tuniak. V oblasti je tiež viac celoštátne ohrozených druhov, než v ktorejkoľvek inej oblasti.
 

Vero Beach


   V strede citrusového pásu Indian River je blahobytné stredisko Vero Beach, kde sa zdravo miesia priemyslové odvetia a turistický ruch je jedným z tých, ktoré sa vyvíjajú najrýchlejšie. Je tu na 15 golfových ihrísk (ni všetky sú prístupné verejnosti), veľa možností prenájmu lodí k rybárčeniu, jazde na kanoe a plachtenie, a niekoľko dobre udržovaných tenisových klubov.
   K múzeám v tomto meste patrí Center of the Arts (Riverside Park Drive 3001), v ktorom sa prepletajú miestne, národné a medzinárodné výstavy, a ktoré je známe množstvom seminárom, koncertov, kurzov a festivalov. McLarty Museum (N Route 13180 otvorené denne od 10:00 do 17:00) sa sústreďuje predovšetkým na indiánske artefakty a nájdene poklady zasvätené hurikánu z roku 1715, v ktorom zmizla celá pokladmi naložená flotila španielskych galeón. V Mel Fisher Treasure Museum na diaľnici US1 číslo 1322 v susednom Sebastiane sú taktiež umiestnené artefakty zachránené z mnohých lodí, ktoré uviazli na tomto pobreží. Indian River Citrus Museum nazerá do priemyslu, za ktorým sa skrýva bohatstvo regiónu, zatiaľ čo Historical Society vystavuje na tunajšej vlakovej stanici. Obidve sa nachádzajú na 14th Avenue. McKee Botanical Gardens na východnej strane US1 boli po prvý krát otvorené v roku 1931 a paletu rastlín v nich každoročne upravuje Indian River Land Trust.
   Enviromental Learning Center v ulici Live Oak Drive ponúka denne a večerné exkurzie do soľných a koreňovníkových mokradí, aby sa návštevníci dozvedeli niečo o okolitom prirodzenom prostredí.
   Kemp v Sebastian Inlet State Recreation Area severne od Vero Beach obklopuje z východnej strany Atlantický oceán a zo západnej strany Indian River. Je vhodný nie jen pre pešiu turistiku a cyklistiku, ale tiež pre potápanie i akvalung - iba pre potápačov s povolením - a ponúka niektoré z najlepších miest k rybárčeniu v mori na východnom pobreží.

Späť

Melbourne


   Pokračujte na sever po Route 1, až narazíte na Melbourne, mesto z prelomu storočí v ktorom je na prvom mieste história. Ako Brevard Museum of Art and Science na ulici Highland Avenue 1463, tak Bevard Museum of History and Natural Science v Cocoa majú krátkodobé i trvalé expozície a výstavy, ktoré vyprávajú príbeh o dejinách Floridy od doby ľadovej po súčasnosť. Brevard ZOO (N Wickham Road 8225) má k pobaveniu detí i dospelých oddelenie PawsOn, a zameriava sa na Latinskú Ameriku, napríklad jaguáre, lamy a opice (otvorené denne od 10:00 do 17:00)
   Na štadióne Space Coast možno zastihnete pri tréningu baseballový tým Florida Marlin. Na tomto mieste sa môžete pobaviť na mnohých každoročných festivalov, ktoré mesto usporadúva.
   Vo vnútrozemí hneď za Melbourne je Palm Bay a Turkey Creek Sanctuary. Najlepším miestom pre zapálených pozorovateľov dovokého vtáctva je tento park, ktorý láka veľké množstvá sťahovavých vtákov. Návštevnú dobu zistíte na tel.: (407) 952 - 3442.

Späť

The Space Coast


   Space Coast sa tiahne 72 mil (116 km) od severu na juh pozdĺž východného pobrežia Floridy.
   Aj keď je táto oblasť centrom aktivít s vyspelou rechnológiou, rovnako je cieľom rodinných výletov, športovou mekkou a oblasťou ohľadupulnosti k životnému prostrediu.
   Severne od Melbourne leží mesto Cocoa, kde sa začína Space Coast.
   Tu nájdete Astronaut Memorial Planetarium and Observatory, kde môžu návštevníci študovať obrázky z povrchu Marsu, pozerať sa na prstence Saturnu alebo pozorovať kométy vyražajúce ku vzdialeným planétam. Otvaraciu dobu zistíte na tel. (407) 632-1111. Tím, ktorý radi nakupujú, sa bude páčiť v renomovanej časti Old Cocoa Village s tehlovými chodníkmi a dláždenými ulicami.
   Z Cocoa prejdite Merrit Island a dostanete sa na Cocoa Beach práve na juh mysu Canaveral (Cape Canaveral). Atlantický oceán tu vytvára raj pre surfovanie a najdete tu preslávený obchod Ron Jon Surf Shop - známi svijími odpornými billboardami, ktoré lemujú pláž. Pre milovníkov nákupu je návšteva nevyhnutná (dokonca i pre tých, ktorý nesurfujú), otvorené je tu 24 hodín denne. Susedný park je plný piesku a sôch a patrí k nemu i 820 stop (250m) dlhé mólo, ktoré sa využíva pri pozorovaní štartujúcich rakiet, obľúbené miesto rybárov.
  
Cape Canaveral (Mys Canaveral)
  
NASA Kennedy Space Center (Kennedyho vesmírne stredisko) má rozlohu cez 140 000 akrov (56 000ha). V stredisku pre návštevníkov Spaceport USA môže verejnosť z vyhliadkového autobusu obdivovať kópiu raketoplánu Explorer, ktorá váži 6,2 miliónov libier (2 811 179 kg) a navštíviť Astronaut´s Memorial, ktorý vzdáva česť pamiatke 16 Američanom, ktorý vo vesmíre zahynuli. Ich mená sú vytesané do lešteného žulového kotúča, ktorý sa otáča a zobrazuje pohyby slnka.
   Tu môžete uvidieť Launch Complex 39 ( štartovací komplex 39) z ktorého bola 16.júla 1969 odpálená misia Apolla 11 na mesiac. Autobus premáva dvoma rôznymi trasami - modrou a červenou - podľa množstva času, ktoré tu chcete stráviť. Pri okružnej jazde sa zoznámite s celým komplexom.
   Návštevníci si tu môžu ešte prezrieť rozsiahle odpaľovacie rampy, pozrieť sa do poučných tréningových stredísk pre astronautov, žasnúť nad kúskami meteoritov a satelitov, ktoré dopadli z vesmíru, a prejsť sa pôsobivou raketovou záhradou. Nová vývojová výstava amerického systému kozmickej dopravy sa venuje predovšetkým interaktívnym dotykovým systémom a audio-animatonícii.
   Kozmické rakety i naďalej pravidelne štartujú z komplexu a každý rok vychádza improvizovaný letiaci poriadok. Dátumy sa môžu meniť v dôsledku zlého počasia alebo z technických príčin.
   Nahraté informácie si vypočujete na tel. (+1) 407 867 4636 a celkové informácie o Space Coast na tel. 800-USA-1969.
  
Titusville
   Najsevernejšie položené mesto tohto pobrežného pásu - Titusville - sa pýši Main Street z konca 19 storočia, ktorá bola vyhlásená za National Historic Districk (Národná historická štvrť). Má výhodnú polohu pre pozorovanie štartujúcich raketoplánov, zvláštne parkovisko pozdĺž ciest sa toleruje až 24 hodín pre štartom. Medzi moderné atrakcie patrí United States Astronaut Hall of Fame (Dvorana slávy vyhradená astronautom) a Valiant Air Command Warbird Museum, v ktorom je umiestnených 350 najlepších lietadiel, ako napr. Flyng Tigers a C-47 Transporters, Sopwith Camel a P-51 Mustang. Letové prehliadky sa konajú každý rok v marci (otvorené je denne od 10:00 do 18:00, zatvorené je cez štátne sviatky).
   US Space Camp Florida, otvorený 9:00-17:00, dovoľuje deťom zakúsiť silu zemskej príťažlivosti a vzrušenie z leteckej akrobacie. United States Space Walk of Fame (Chodník slávy), z množstvom memorabilií sa rozkladá pozdĺž Indian River s výhľadom na Kennedy Space Center - to je ďalšie obľúbené miesto pre pozorovanie štartujúcich raketoplánov NASA.
   North Brevar Historical Museum stojí za návštevu kvôli odtlačkam rúk astronautov z pôvodného Mercury, i keď milovníci prírody môžu dať prednosť Enchanted Forests (začarovaný les) bujnému porastu paliem, trpaslíčich paliem, dubov a psieho vína na 400 akrov (162 ha).
   Blízko Titusville na cípe, ktorý vedie južne od New Smyrna Beach ku Cape Canaveral, je Merrit Island, o ktorý sa delí NASA a Merritt Island Wildfile Reserve (prírodná rezervácia). Je považovaná za jednu z najdôležitejších oblastí v štáte pre pozorovanie života v prírode a susedí s Canaveral National Seashore, ktorá má pláž dlhú 24 míľ (39 km). Existujú prehliadky rezervácie, ktoré vedú lesníci. Veža pre pozorovanie vtáctva a stredisko pre návštevníkov poskytuje informácie o tejto oblasti. Rezervácia sa rozkladá na ploche 220 štvorcových míľ (572 km2) alebo 140 000 akrov (56657 ha) a pracovníci tvrdia, že poskytuje domov pre väčšiu časť ohrozených druhov ako ktorákoľvek iná rezervácia Spojených štátoch. Jak Merritt, tak Canaveral majú pre návštevníkov drevené chodníčky cez duny a násypy (pamätajte, že po dunách je chodiť zakázané). Surfovanie a snobské nič nerobenie zvlášť pozdĺž tohto pobrežného pásu stojí za to, pretože plávanie sa nedoporučuje kvôli silným prúdom a výskytu nebezpečných medúz. Najlepším obdobím pre milovníkov vtáctva je zima, kedy sa tu promenádujú ohromné kŕdľe sťahovavých vtákov.
  
New Smyrna (Nová Smyrna)
   Na ceste severne od Daytona Beach leží Sugar Mills Ruins v Sugar Mill Gardens. Neďaleko leží malé mesto New Smyrna založené v roku 1770, ktoré bolo kedysi najväčšou kolóniou pod britskou nadvládou v Novom svete. Rozvinulo sa vďaka podnikaniu minorských, gréckych a talianskych prisťahovalcov, avšak dnes je zatienené susedným Daytona Beach. Malebné Spruce Creek Canoe Trails začína a končí pri Moody Bridge blízko New Smytna Beach: jeho dve trasy vedú cez listnaté lesy a soľné bažiny.
  

Späť

Daytona Beach


   Daytona beach, predtým výhradne mekka automobilových nadšencov, má za sebou dlhú cestu odhodlaného úsilia stať sa miestom pre celú rodinu. Množstvo študentov, cez jarné prázdniny, ktorých bolo kedysi až 400 000za rok, sa stenčilo na zvládnutejších 250 000, pretože mesto sa snaží zo všetkých síl udržať svoj image.
  
   Ešte stále sa môžete vydať autom cez 23 míľ (37 km) dlhé piesčiny. Ale dnes potrebujete zvláštne povolenie a môžete ísť len 10 míľ (16 km/h) - na bycikly je to rýchlejšie. Miestami až 500 stôp (152m) široká pláž je centrom života v meste. Plážový obchodníci predávajú všetko od párkov v rohlíku po tričká, môžete si prenajať lehátka, bycikel a plachetnicu. Skoro ráno surfisti mieria za prvými vlnami nového dňa , pričom plachtenie a jazdy na vodných lyžiach sú na poriadku po celý rok. Mnoho záujemcov o vodné športy mieria do oblastí Halifax River, kde je možné prenajať si motorový čln aj s úradným povolením na chytanie hlbinných rýb.
   Diváci sa prechádzajú okolo známej Boardwalk, ktorá ponúka minigolf, hráčske pasáže, predajne rýchleho občerstvenia a obchody. Rovnako atraktívna je Main Street Pier. Tí ktorý túžia po veľmi dobrom výhľade, by sa mali previesť lanovkovou dráhou.
   Tí ktorý radi nakupujú, by sa mali vybrať na daytonské trhy. Farmers Market na ulici Bay Street v centre obchoduje s čerstvým ovocím a darmi mora chytenými alebo vypestovanými v meste. Nakupujú tu šéfkuchári zo 400 reštaurácií v meste. Daytona Flee Market predstavuje 40 akrov (17ha) raja pre tých, ktorí sa radi dohadujú o cenách. Je tu k dostaniu všetko, od jedla po cenné starožitnosti, vrátane občasných výhodných nákupov a kopec režného plátna.
   V srdci Daytona Beach sa na ulici S Beach Sreet 252 nachádza Halifax Historical Society Museum plné starobylých predmetov pôvodných američanov. Sú tu tiež španielské predmety vykopané na plantážiach, vojnové pozostatky a omnoho staršej doby, ktoré vzbudzujú obdiv závodných a motorových fanúšikov, rovnako ako Galéria legend (Gallery of Legends), ktorá opisuje vývoj motorového závodenia, a model Boardwalk z roku 1938 (otvorené je v utorok-piatok 10:00-16:00). Museum of Art and Science (múzeum umenia a vedy) na bulváry Museum Blvd 1040 stojí za návštevu pre svoju úžasnú zbierku kubánskeho umenia, ktoré do tejto oblasti priviezol bývalý kubánsky prezident Fulgencio Batista, ktorý v tejto časti strávil dovolenku a svoju zbierku odkázal múzeu. A práve tu je možné uvidieť pôsobivú kostru predhistorického obrieho plazivého leňochoda dlhého 13 stôp (4m), ktorá sa tu našla. Múzeum je otvorené utorok - piatok 9:00-16:00, sobota a nedeľa 12:00-17:00, cez štátne sviatky je zatvorené.
   Peabody Auditorium usporadúva cez celý rok koncerty, na ktorých figurujú medzinárodne uznávané mená, zatiaľ čo Daytona Playhouse uvádza hry s pomocou miestnych dramatických talentov.
  
Okolie Daytona
   Južne od mesta leží Ponce De León Inlet Lighthouse (maják), nádherné mesto, z ktorého uvidíte celú oblasť Daytona Beach. Sto rokov stará budova bola v prevádzke až do roku 1970, potom bola zrekonštruovaná ako múzeum, jeho súčasťou je predajňa suvenírov.
   The Casements (Krídlové okná) v meste Ormond Beach severne od Daytona Beach bola kedysi domovom multimilionára Johna D. Rockefellera známeho v okolí pod prezývkou Sused John. Jeho dom sa stal kultúrnym centrom a múzeom a je v národnom zozname historických miest. Poskytuje útočisko pre celú radu koncertov, výstav a udalostí, vrátane American Indian Festival, Annual Cgristmas Walk a zaujímavé Annual Antigue Show. V dome je tiež umiestená rozsiahla a neobvyklá zbierka priezkumnických memorabilií (otvorené pondelok - štvrtok 9:00-21:00, v piatok 9:00-17:00 a v sobotu 9:00-12:00).
   Severne od mesta leží tiež Tomoka State Park. Niekdajší domov timukuajských indiánov (Timucua Indians) bol objavený Španielom Alvarom Mexiom v roku 1605. Dnes je otvorený pre peších turistov a jazde na kánoe po Tomoka River, návštevníci si môžu objednať okružnú jazdu loďou so sprievodcom.
  
Daytona Speedway
   (Daytonská plochá dráha)
   Henry Ford, Louis Chevrolet a Harvey Firestone založili základy Daytona Beach. Trávili v tomto stredisku na prelome storočia prázdniny a skoro zistili, že biele piesočniny sú ideálne pre automobilové závody.
   V týchto dobách sa v Ormond Beach bývalo v hotelu Ormond (Ormond hotel) a závodnou dráhou sa vtedy stávala široká pláž pred ním. Výsledkom prvého závodu, ktorý sa konal v roku 1902 medzi R. E. Oldsom a Alexandrom Wintonom, bolo dosiahnutie maximálnej rýchlosti 57 míľ (91km/h). V roku 1935 ju už Sir Malcolm Campbell zvýšil na svojom Bluebirdu s leteckým motorom na 276 míľ (442km/h).

Späť

Vnútrozemné parky


   Severne od Daytona Beach leží Bullow Plantation Ruuns State Historic Site zo zbytkami cukrovaru z 18 storočia zničeného seminolskými Indiánmi. Park má trasy pre pešiu turistiku, miesta pre lov na udici a trasu pre jazdu na kánoe cez soľné bažiny, ktorá vedie okolo skupiniek magnólií a dubov.
   Po Route 40 zamierte do Barbeville, kde Pioneer Settlement for the Creative Arts ponúka prehliadku s výkladom. Neďaleká De León Springs State Recreation Area kedysi považovaná za prameň mladosti má dobré miesta pre usporiadanie pikníkov a rybárčenia.
   Smerom na juh po US15 je DeLand, sídlo Stetson Univerzity a Múzea nerastov (Gillespie Museum of Minerals, otvorené pondelok - piatok 8:00-16:00, v sobotu od 9:00-14:00). V múzeu umenia (DeLands Museum of Art) sídli zaujímavá výstava košikárskych výrobkov pôvodných Američanov.
   De Land je kúsok cesty od Lake Woodruff National Wildlife Refuge (prírodná rezervácia), ktorá má rozlohu 19 000 akrov (7 690 ha). Kanoistov potešia tiché vodné kanály, zatiaľ čo peší turisti alebo byciklisti môžu použiť početné chodníčky vedúce k malým jazierkam, ktoré lákajú divoké husy.
   Južne od DeLand je Blue Spring State Park. Pozorovanie kapustňiakov je tu prakticky zaručené - zvlášť v zime (november - marec), takmer vždy tu nájdete aspoň jedného ,ako si užíva v teplej pramenitej vode v ktorúkoľvek ročnú dobu. Je to tiež jedno zo známejších miest, kde je možný akvalung a jaskynní potápači s oprávnením môžu skúmať vodu cez každú jar. Potápanie s dýchacou trubičkou je tiež povolené. K dispozícií je kemp, i keď často plný, takže si ho v predstihu rezervujte.
   Kúsok južne od parku je mesto De Barry založené belgickým dovozcom vína Fredericom DeBarry na konci 19. storočia. De Barryho rezidencia (De Barry Hall) je ústredím Floridskej federácie umenia (Florida Federation of the Arts) v štáte.

Späť